Říční informační služby (RIVER INFORMATION SERVICES)

  1. Úvod do říčních informačních služeb (RIS)

    RIS zahrnují sběr, zpracování a poskytování informací pro správu a navigaci na vodních cestách. Pomáhají zajistit bezpečnou, efektivní a ekologickou dopravu na řekách a kanálech.

  2. RIS v České republice

    Český RIS systém, který je spravován Ředitelstvím vodních cest (RVC). Zmínit jeho roli v monitorování a poskytování informací o stavu vodních cest, předpovědích počasí, stavu plavebních komor, navigačních varováních a dalších relevantních údajích.

  3. Mezinárodní říční informační služby

    Jsou vytvořeny klíčové evropské platformy, které jsou součástí širšího systému RIS. Zde je několik příkladů:

    • ELWIS (Germany): Elektronický systém pro říční dopravu v Německu, který poskytuje informace o stavu vodních cest, plavebních komorách a předpovědi počasí. ELWIS je velmi důležitým nástrojem pro plavby na německých řekách a kanálech.
    • PannonRIS (Hungary): Systém RIS zaměřený na oblast střední Evropy, konkrétně na maďarské řeky, který poskytuje informace o navigaci a plavebních podmínkách na Dunaji a dalších vodních cestách.
  4. Evropská spolupráce a standardizace

    Zde byste mohli zmínit evropskou legislativu a iniciativy zaměřené na standardizaci a integraci RIS mezi různými státy. Například projekty TEN-T (Trans-European Transport Network), které podporují integraci a interoperabilitu RIS na evropské úrovni, a European RIS Platform (Evropská platforma pro RIS), která zajišťuje spolupráci mezi jednotlivými státy.

  5. Výhody RIS pro vodní dopravu

    RIS zlepšuje efektivitu, bezpečnost a ekologické aspekty vodní dopravy. Patří sem zlepšení plánování plaveb, snížení počtu plavebních nehod, efektivní využívání infrastruktury a snížení ekologického dopadu.

  6. Budoucnost RIS a nové technologie

    Říční informační služby v rámci zkvalitňování informačních služeb mají zájem nové technologie a inovace, tyto by mohly být implementovány do RIS v budoucnosti. Může se jednat o využívání dronů pro monitorování vodních cest, satelitních technologií pro přesnější sledování plavidel nebo umělé inteligence pro analýzu dat a optimalizaci plaveb.

 

Portály RIS v Evropě:

  1. LAVDIS (labsko-vltavský dopravní informační systém) www.lavdis.cz

    LAVDIS je portálem, který v ČR dodává užitečné plavební informace. Na portále můžeme zjistit aktuální vodní stavy, kontakty na plavební komory, jsou zde ke stažení plavební mapy, meteorologická předpověď a další informace týkající se plavby na českých vodách.

  2. EURIS Portal www.eurisportal.eu

    EURIS je evropský portál pro říční informační služby, který slouží jako centrální rozhraní pro shromažďování a sdílení informací o vodních cestách v celé Evropě. Tento portál je navržen tak, aby usnadnil komunikaci mezi národními RIS systémy a poskytoval jednotný přístup k důležitým informacím o stavu plavebních cest, plavebních komorách, předpovědích počasí a dalších relevantních údajích pro plavby po evropských řekách a kanálech. Na portále můžeme plánovat plavbu s plavidlem na evropských vodních cestách.

  3. RIS Belgium (Belgium) www.visuris.be

    Belgie má svůj vlastní systém RIS pro monitorování vodních cest. Tento systém poskytuje informace o navigačních podmínkách, výškách vodních hladin, stavu plavebních komor a další důležité údaje. V rámci belgického systému je k dispozici i portál, který slouží pro sledování a správu plavební dopravy na významných vodních cestách, jako je řeka Maas a další belgické kanály.

  4. RIS Austria www.doris.bmk.gv.at/en/services/river-information-services

    Rakouský RIS systém poskytuje informace o stavu rakouských řek, zejména Dunaje, a kanálů. Tento systém zahrnuje data o vodních hladinách, počasí, plavebních komorách a dalších relevantních údajích pro zajištění bezpečné a efektivní vodní dopravy na rakouských vodních cestách. Portál RIS Austria je součástí širší evropské spolupráce v rámci RIS.

  5. RIS Slovakia www.slovris.sk

    Slovenský RIS systém poskytuje informace o stavu slovenských vodních cest, včetně řeky Dunaj. Tento portál zahrnuje data o plavebních podmínkách, navigačních výstrahách, stavu vodních hladin a dalších důležitých informacích pro vodní dopravu. Systém RIS na Slovensku je propojen s dalšími evropskými RIS systémy.

  6. RIS France www.ris-france.fr

    Francie využívá RIS pro monitorování vodních cest, především pro říční síť na Seine a Rhônu, ale i na dalších řekách. Francouzský RIS poskytuje informace o plavebních komorách, vodních hladinách a dalších důležitých údajích, které usnadňují navigaci a správu vodní dopravy.

  7. RIS Germany www.elwis.de

    Německý RIS spravuje 7300 km vnitrozemských vodních cest, na portále jsou uvedeny informace pro plavidla vnitrozemské vodní dopravy, námořní dopravy, sportovní a rekreační plavby. Německý RIS poskytuje informace o vodních stavech na jednotlivých vodních cestách, zprávy vůdcům plavidel, kontakty na plavební komory a další užitečné informace o plavbě na německých vodních cestách. Na stránkách naleznete i veškeré relevantní předpisy týkající se plavby.

  8. RIS Hungary www.PannonRis.hu

    Na portále PannonRis jsou dostupné informace pro plavbu na území Maďarska. Jsou k dispozici plavební informace o vodních stavech, průchodu ledů, meteorologické informace, databáze přístavů a překladišť. Dále jsou zobrazeny plavební mapy, informace o mostech, kontaktní informace je jednotlivé úřady a právní předpisy, které se týkají plavby. Na území Maďarska je 378 km vnitrozemských vodních cest.